Воз удрил во мигранти во Криволак – еден загинат, петмина повредени

На 11.07.2021 во 00,40 часот било пријавено дека на пругата Гевгелија-Скопје во близина пред железничка станица Криволак, во железничка несреќа во која учествувал товарен воз кој сообраќал на релација Гевгелија-Скопје биле повредени мигранти, а едно лице од здобиените повреди починало на пат кон болница.

Со тешки телесни повреди се здобиле две лица, а со телесни повреди се здобиле три лица, констатирани во болниците во Велес, Неготино и Кавадарци. Неповредените шест мигранти биле предадени на полициски службеници од РЦ ГР Југ за понатамошна постапка.

Извршен бил увид на местото на настанот од Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Неготино.