Нови шест случаи на коронавирус, нема починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 1.650 тестирање, а регистрирани се 6 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 5 и Кичево – 1.

Регистрирани се 27 оздравени пациенти од: Скопје – 17, Тетово – 4, Охрид – 2, Прилеп, Гостивар и Кичево – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 1.650 тестови преку: ИЈЗ-18, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-83, Биотек-153, Систина-63, лабораторија Лаор-0, Синлаб-69, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-280, ВФВ Медикал-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 906.

Досега во земјата се направени вкупно 893.681 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.716, бројката на оздравени пациенти е 150.100, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 130.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68682, Активни 54
Куманово 8882, Активни 10
Прилеп 8327, Активни 5
Тетово 7253, Активни 14
Битола 6309, Активни 5
Велес 5474, Активни 2
Гостивар 5182, Активни 1
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5019, Активни 9
Штип 4960, Активни 0
Струмица 4120, Активни 6
Струга 2981, Активни 0
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2600, Активни 14
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 2
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 3
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 1
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0