Нови 54 случаи на коронавирус, нема починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 16, Тетово – 9, Битола и Дебар – по 6, Куманово – 5, Кочани – 3, Гостивар и Струмица – по 2, Прилеп, Кавадарци, Охрид, Радовиш и Валандово – по 1.

Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово – 3, Кочани и Гостивар – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 3.764 тестови преку: ИЈЗ-108, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–21, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–21, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-165, Биотек-144, Систина-86, лабораторија Лаор-410, Синлаб-27, Ремедика-19, Плодност–24, Генеа–3, Никоб лаб-743, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.714.

Досега во земјата се направени вкупно 966.813 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.225 бројката на оздравени пациенти е 150.333, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 401.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени

( Вкупно )
Активни случаи (вкупно)

Скопје

68858
139

Куманово

8928

46

Прилеп

8338

10

Тетово

7411

106

Битола

6321

11

Велес

5479

5

Гостивар

5212

23

Кавадарци

5157

2

Охрид

5026

7

Штип

4964

3

Струмица

4134

8

Струга

2986

5

Кочани

2799

6

Кичево

2609

10

Гевгелија

2196

1

Неготино

2184

0

Свети Николе

1526

1

Ресен

1234

0

Крива Паланка

1227

0

Радовиш

1163

2

Берово

1032

0

Делчево

974

1

Дебар

955

11

Виница

886

0

Пробиштип

789

0

Валандово

671

4

Богданци

494

0

Крушево

490

0

Демир Хисар

400

0

Демир Капија

396

0

Кратово

377

0

Македонски Брод

359

0

Пехчево

269

0

Македонска Каменица

249

0

Дојран

132

0

Вкупно

156225

401