Приведен разбојник од Гостивар – извршил 8 тешки кражби и подметнал пожар во автомобил

 

Гостиварската полиција расчисти осум тешки кражби, едно загрозување на сигурноста и едно опожарување автомобил и до надлежното Обвинителство поднесе кривична пријава против Н.А. (42) од гостиварско Врапчиште поради сомнение за сторени кривични дела тешка кражба и загрозување на сигурноста.

Гостиварецот се сомничи дека минатиот и на почетокот на овој месец, со употреба на сила, извршил 8 тешки кражби во продавници и помошни објекти од куќи во поширокиот регион на Врапчиште и притоа најчесто одземал пари и разновидни производи, кои потоа ги препродавал.

 

Тој исто така се сомничи дека на едно лице од овој регион му го опожарил возилото.