Притвор за гостиварецот кој силуваше малолетничка

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против гостиварец на возраст од 31 година, сомничен дека силувал малолетничка.

– Осомничениот на 27 јули 2021 година со употреба на сила и закана дека непосредно ќе нападне врз животот и телото, извршил обљуба врз оштетена на возраст од 17 години. Поради стореното кривично дело, а во насока на непречено водење на кривичната постапка, јавниот обвинител до Основниот суд Гостивар достави предлог за определување на мерка притвор за осомничениот. Предлогот беше прифатен од Судијата на претходна постапка кој со решение на осомниченото лице му определи притвор во