Се појави снимка на навивачка пресметка во Белград со членовите на бандата на Веља (ВИДЕО)

Српските медиуми објавија кратко видео од тепачката во центарот на Белград, во која што учествуваат Принципи, членови на водечката подгрупа на Гробарите.

Подгрупата во моментов е најпозната по нејзиниот лидер е Вељко Беливук, попознат како Веља Невоља. 36-годишниот Беливук беше уапсен на 4-ти февруари заедно со Марко Миљковиќ и уште 15 други навивачи на Партизан и наводни членови на неговиот криминален клан, осомничени за убиство, киднапирање, изнуда и трговија со дрога. Масовното апсење се случи во рамките на големата полициска акција на стадионите на белградските фудбалски клубови Партизан и Црвена звезда.

Оттогаш, конфликтите на улиците на Белград не запираат и сега има судир помеѓу членовите на подгрупатата на Невоља и двајца членови на спротивната поранешна подгрупа Алкатраз. Еден од нив е денешниот партизановец Милош Радисављевиќ Кими, а другото лице не е именувано.

Српска Република пишува дека на видеото се гледа како членови на навивачката група Принципи го напаѓаат лидерот на ривалскиот тим во центарот на Белград, но исто така и дека Кими не се разболел затоа што напаѓачите, кога тој пружал отпор, всушност избегале од него. Токму на видеото може да се видат петмината напаѓачи како бегаат од Кими и неговиот пријател.

„Овој инцидент, што се случи на улицата Вишњичева, е само продолжение на војната со сите дозволени и недозволени средства за доминација на јужната трибина на стадионот Партизан“, се вели во текстот.