БУСТЕР ДОЗИ НА СЕКОИ ПЕТ МЕСЕЦИ: Бајден и Фаучи дискутираа за ваква опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека во петокотсо врвниот епидемиолог д-р Ентони Фаучи разговарале евентуална опција на бустер дози од вакцината против Ковид-19 на секои пет месеци, а не на секои осум како што беше претходно предвидено.

Пократката временска рамка би го зголемила бројот на дози на вакцини што САД ќе треба да ги издвојат како засилувачи на претходно дадените вакцини – бидејќи посиромашните нации се инсистираат на повеќе американски донации.

-Прашањето е дали треба да биде пократко времето од осум месеци? Дали треба да биде само пет месеци? За тоа се дискутира, изјави Бајден за време на посетата на израелскиот премиер Нафтали Бенет.

Бајден напомена дека бустер вакцините за Американците ќе почнат да се аплицираат на 20. септември, во очекување на одобрување од ФДУ и одборот на надворешни експерти на ЦДЦ. Но, тој не кажа што препорача Фаучи, владиниот врвен експерт за заразни болести, во врска со времето за зајакнување на снимките.

Израел минатиот месец започна да дава бустер дози за повозрасните граѓани – отфрлајќи ја молбата на Светската здравствена организација за „мораториум“ за да можат третите земји да добијат доволно вакцини и да се намали можноста за нови и повеќе заразни мутации.

Фајзер/БиоНТек веќе побараа одобрување од ФДА за бустер доза по примените две вакцини, нагласувајќи дека податоците покажуваат дека третата доза ја подобрува способноста на телото да се бори против вирусот.

Според податоците на ЦДЦ, 73,5 проценти од возрасните во САД примиле најмалку една вакцина, а 62,8 проценти се целосно вакцинирани.