Во поплавите во Турција загинаа 57 луѓе

Големите поплави и лизгање на кал долж турскиот брег на Црното Море однесоа најмалку 57 животи, соопшти турската агенција за вонредни состојби и катастрофи. Во истиот ден противпожарен авион со осум лица се урна по полетувањето од Адана во југо-централна Турција. Сите патници загинаа.

Авионот, позајмен од Русија, се урна во моментот кога Турција ја презеде контролата врз пожарите во кои загинаа осум лица од крајот на јули, а уништени се шуми долж брегот на Средоземното Море.

Поплавата ги погоди црноморските провинции Кастамону, Синоп и Бартин, уривајќи куќи, извлекувајќи автомобили и оставајќи бројни патишта непроодни. Турската агенција за катастрофи соопшти дека 48 лица загинале во Кастамону, осум во Синоп и едно во Бартин. Според агенцијата, осум лица останале хоспитализирани.

Министерот за внатрешни работи на Кастамону, Сулејман Сојлу рече дека 77 лица се водат како исчезнати и ги критикуваше опозициските партии, корисниците на социјалните медиуми и медиумите за тврдењата дека стотици може да се водат како исчезнати. Канцеларијата на гувернерот на провинцијата Кастамону, исто така, рече дека има 250 до 300 неидентификувани тела се невистинити.

Во Синоп, надојдената вода речиси целосно го избриша селото Бабакај. Петкатна станбена зграда изградена на корито на реката беше уништена заедно со 40 куќи и два моста, јави државната новинска агенција Анадолу. Спасувачките екипи користеле хеликоптери и кучиња трагачи на земја за да ги бараат исчезнатите.

Околу 2.250 луѓе беа евакуирани низ целиот регион. Преживеаните ги обвинија локалните власти дека не им дале соодветно предупредување за опасностите од бурите што доаѓаат.