Дома Вести Регион Најмалку 70 загинати во поплавите во Турција, уништени згради, мостови (ВИДЕО)

Најмалку 70 загинати во поплавите во Турција, уништени згради, мостови (ВИДЕО)

Поплавите предизвикаа хаос минатата недела, бидејќи поројни води ги зафатија автомобилите по улиците, уништувајќи згради и мостови, затворајќи патишта и уништувајќи ја електричната инфраструктура.

Шеесет луѓе го загубија животот во поплавите во провинцијата Кастамону. Уште девет лица загинале во Синоп и едно во Бартин, соопшти Агенцијата за справување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Пријавено е исчезнување на 47 лица во Кастамону и Синоп, било речено.

 

 

Снимките од беспилотни летала покажаа огромни штети во градот Бозкурт во Кастамону, додека спасувачките тимови викендов ги пребарувале урнатите згради.

Повеќе од 2.000 луѓе биле евакуирани од погодените области, со помош на хеликоптери и бродови, соопшти АФАД.

Метеоролозите предупредиле на можноста за нови поплави поради очекуваните врнежи во понеделник во провинциите покрај Црното Море источно од регионите погодени минатата недела.