Нови 672 случаи на коронавирус, починаа пет лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 6.770 тестирање, а регистрирани се 672 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 230, Тетово – 115, Гостивар – 101, Куманово – 43, Кичево – 37, Струмица – 36, Охрид – 20, Струга – 13, Битола и Дебар – по 9, Штип – 8, Кавадарци и Кочани – по 7, Велес и Ресен – по 6, Прилеп – 5, Македонски Брод – 4, Радовиш, Виница и Валандово – по 3, Берово и Пехчево – по 2, Свети Николе, Крива Паланка и Делчево – по 1.

Регистрирани сe 35 оздравени пациенти од: Скопје – 12, Гостивар – 9, Битола и Кичево – по 3, Прилеп и Струмица – по 2,Куманово, Штип ,Кочани и Свети Николе – по 1.
Пријавени се 5 починати лица: по 2 починати лица одТетово (48г и 66г) и Гостивар (59г и 85г), по едно починато лице од Виница (62г) Сите починати лица се починати во болнички услови.

Направени се 6.770 тестови преку: ИЈЗ-169, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-120, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–125, ЦЈЗ Куманово–96, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 4, ГОБ 8-ми Септември-6, Институт за микробиологија–117, Жан Митрев (Филип Втори)-108, Авицена-413, Биотек-406, Систина-119, лабораторија Лаор-737, Синлаб-46, Ремедика-9, Плодност–59, Генеа – 7, Никоб лаб-1.289, ВФВ Медикал-62, Ели Медика-42, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.727.

Досега во земјата се направени вкупно 1.046.042 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 160.571 бројката на оздравени пациенти е 150.670, на починати е 5.532, а бројот на активни случаи изнесува 4.369.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 70316, Активни 1468
Куманово 9190, Активни 263
Прилеп 8370, Активни 37
Тетово 8356, Активни 976
Битола 6421, Активни 96
Велес 5512, Активни 35
Гостивар 5785, Активни 558
Кавадарци 5202, Активни 44
Охрид 5116, Активни 95
Штип 4996, Активни 30
Струмица 4294, Активни 159
Струга 3079, Активни 96
Кочани 2833, Активни 35
Кичево 2840, Активни 227
Гевгелија 2199, Активни 2
Неготино 2185, Активни 1
Свети Николе 1537, Активни 9
Ресен 1253, Активни 19
Крива Паланка 1231, Активни 4
Радовиш 1187, Активни 23
Берово 1061, Активни 26
Делчево 980, Активни 6
Дебар 1043, Активни 89
Виница 902, Активни 15
Пробиштип 791, Активни 2
Валандово 688, Активни 18
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 399, Активни 3
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 381, Активни 22
Пехчево 281, Активни 10
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0