Повторно зголемување: 325 новозаразени од корона во Македонија

0
43

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 5.959 тестирања, а регистрирани се 325 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 101, Тетово – 95, Гостивар – 43, Куманово – 26, Струга – 10, Охрид, Дебар и Кичево – по 7, Прилеп, Кочани и Македонски Брод – по 4, Струмица, Радовиш и Пехчево – по 3, Кавадарци и Штип – по 2, Битола, Велес, Берово и Виница – по 1.
Регистрирани сe 11 оздравени пациенти од: Скопје – 6, Куманово – 2, Тетово, Гостивар и Валандово – по 1.
Пријавено е едно починато лице од Битола (55г), починатo во болнички услови.
Направени се 5.959 тестови преку: ИЈЗ-124, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-50, ЦЈЗ Тетово–67, ЦЈЗ Куманово–68, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 5, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–22, Жан Митрев (Филип Втори)-115, Авицена-502, Биотек-329, Систина-72, лабораторија Лаор-763, Синлаб-66, Ремедика-10, Плодност–44, Генеа–1, Никоб лаб-993, ВФВ Медикал-57, Ели Медика-23, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.480.
Досега во земјата се направени вкупно 1.005.162 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 157.251 бројката на оздравени пациенти е 150.481, на починати е 5.502, а бројот на активни случаи изнесува 1.268.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) , Активни случаи (вкупно)
Скопје 69145, Активни 370
Куманово 9017, Активни 114
Прилеп 8350, Активни 20
Тетово 7724, Активни 379
Битола 6349, Активни 38
Велес 5482, Активни 6
Гостивар 5323, Активни 126
Кавадарци 5164, Активни 8
Охрид 5039, Активни 18
Штип 4974, Активни 10
Струмица 4160, Активни 30
Струга 3005, Активни 22
Кочани 2811, Активни 15
Кичево 2638, Активни 30
Гевгелија 2197, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1528, Активни 3
Ресен 1235, Активни 1
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1170, Активни 8
Берово 1042, Активни 10
Делчево 974, Активни 0
Дебар 980, Активни 36
Виница 891, Активни 5
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 674, Активни 5
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 364, Активни 5
Пехчево 276, Активни 7
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0