САД испраќаат 3.000 војници во Авганистан за евакуација на дипломатите

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и секретарот за одбрана Лојд Остин во телефонски разговор му рекоа на авганистанскиот претседател Ашраф Гани дека Соединетите држави „остануваат посветени на безбедноста и стабилноста на Авганистан во услови на насилство од страна на Талибанците“ и покрај одлуката на 12 август за намалување на амбасадата во Кабул. САД ќе испратат околу 3.000 дополнителни војници на меѓународниот аеродром во Кабул за да помогнат во евакуацијата на дел од дипломатскиот персонал.

Дополнителните војници ќе им се придружат на повеќе од 650 вработени веќе во Кабул, кои останаа во земјата за да ја одржуваат дипломатската безбедност, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. Првото распоредување се очекува во рок од 24 до 48 часа, рече Кирби. Крајниот рок за повлекување на американските војници од Авганистан останува 31 август, меѓутоа, потоа ќе останат 650 војници за да ги заштитат аеродромот и амбасадата. Соединетите држави исто така ќе го зголемат темпото на специјални летови за имигрантска виза за Авганистанците кои помогнаа во напорите на САД во земјата, се вели во изјавата на Прајс.

Амбасадата на САД во Кабул, исто така, ги повика сите државјани на САД „итно“ да го напуштат Авганистан користејќи опции за комерцијални летови. Одделно, британската влада соопшти дека исто така испраќа повеќе војници во Авганистан за да им помогне на персоналот на нејзината амбасада да ја напушти земјата и да го поддржи преместувањето на авганистанскиот персонал кој работел со нив.