ТЕТОВЧАНЕЦ ЛАЖНО СЕ ПРЕТСТАВУВАЛ КАКО РОДНИНА, ОД АЛБАНСКИ ДРЖАВЈАНИН ВО ДВА НАВРАТИ БАРАЛ ПО 1.000 ЕВРА

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Р. М. (45) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“ и против А. К. (36) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање“.

На 12.07.2021 Р. M. телефонски му се јавил на оштетениот С. Ф. (31) од Р. Албанија и се преставил како негов роднина од Косово, при што во два наврата го измамил да му испрати 1.000 евра на име на пријавениот А. К..