674 нови случаи на Ковид 19 – пријавени 27 починати лица, од кои во полошко 13

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 4.618 тестирањe, а регистрирани се 674 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 253, Тетово – 105, Гостивар – 44, Куманово – 36, Струмица – 32, Кичево – 26, Прилеп – 24, Дебар – 19, Битола – 18, Штип – 16, Свети Николе – 14, Струга – 13, Велес ,Кавадарци и Охрид – по 12, Ресен – 7, Кочани, Гевгелија и Кратово – по 5, Виница – 4, Неготино – 3, Берово и Пехчево – по 2, Крива Паланка,Радовиш, Валандово, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 403 оздравени пациенти од:Скопје – 108, Гостивар -103, Куманово -31, Кичево и Дебар – по 20, Струмица и Кавадарци – по 15, Прилеп и Штип – по 12, Битола – 9, Тетово – 8, Свети Николе – 7, Кочани ,Берово и Валандово – по 6, Велес ,Гевгелија и Кратово – по 5, Ресен и Пехчево – по 3, Македонски Брод –  2, Делчево и Пробиштип – по 1.

Пријавени се 27  починати лица: 7 починати лица од Тетово ( 49г, 69г, 71г, 74г, 74г, 81г и 89г),   6 починати лица од Гостивар ( 37г, 65г, 71г,72г,74г и 76г),  5 починати лица од Скопје ( 49г, 60г, 68г, 78г и 87г),по 2 починати лица од Дебар(49г и 61г) , Свети Николе  (58г и 73г)  и Струга(36г и 77г), и по едно починато лице од Куманово (63г), Струмица (56г) и Велес (69г) .

Сите пријавени лица  се починати во болнички услови.

Направени се 4.618 тестови преку: ИЈЗ-208, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-85, ЦЈЗ Прилеп-84, ЦЈЗ Тетово–176, ЦЈЗ Куманово –52, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–150, Жан Митрев (Филип Втори)-180, Авицена-293, Биотек-133, Систина-118, лабораторија Лаор-416, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–104, Генеа -8, Никоб лаб-555, ВФВ Медикал-79, Ели Медика-64, Ројал Медика –52,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.894.

Досега во земјата се направени вкупно 1.149.699 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 175.330, бројката на оздравени пациенти е 155.101, на починати е 5.869, а бројот на активни случаи изнесува 14.360.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 75486, Активни 5348

Куманово 10147, Активни 898

Прилеп 8626, Активни 244

Тетово 10202, Активни 2130

Битола 6685, Активни 263

Велес 5743, Активни 218

Гостивар 7548, Активни 1330

Кавадарци 5431, Активни 194

Охрид 5490, Активни 420

Штип 5228, Активни 191

Струмица 5117, Активни 714

Струга 3542, Активни 517

Кочани 2976, Активни 124

Кичево 3544, Активни 642

Гевгелија 2288, Активни 81

Неготино 2231, Активни 42

Свети Николе 1668, Активни 111

Ресен 1387, Активни 122

Крива Паланка 1265, Активни 30

Радовиш 1317, Активни 112

Берово 1118, Активни 32

Делчево 1034, Активни 49

Дебар 1312, Активни 229

Виница 951, Активни 41

Пробиштип 833, Активни 42

Валандово 738, Активни 37

Богданци 522, Активни 28

Крушево 513, Активни 23

Демир Хисар 411, Активни 11

Демир Капија 401, Активни 3

Кратово 451, Активни 57

Македонски Брод 432, Активни 56

Пехчево 293, Активни 5

Македонска Каменица 265, Активни 15

Дојран 135, Активни 1