Нови 494 случаи на коронавирус – починаа 12 лица, дополнителнo пријавени уште десет починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 494 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 231, Куманово – 49, Велес – 31, Штип – 24, Кавадарци – 23, Охрид – 19, Кичево – 17, Прилеп и Кочани – по 16, Струмица – 12, Битола – 8, Струга – 7, Тетово – 6, Гевгелија – 5, Делчево – 4, Неготино, Радовиш и Виница – по 3, Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Богданци и Македонски Брод – по 2, Гостивар, Ресен, Валандово, Кратово, Демир Хисар, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 474 оздравени пациенти од: Скопје – 272, Куманово – 30, Битола – 18, Штип – 16, Велес и Тетово – по 14, Кавадарци – 13, Кочани – 12, Кичево и Радовиш – 10, Струмица – 8, Прилеп – 6, Крива Паланка, Ресен и Кратово – по 5, Гевгелија, Свети Николе и Гостивар – по 4, Неготино, Виница, Берово, Македонски Брод, Валандово и Дебар – по 3, Демир Хисар и Пехчево – по 2, Охрид и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 6 починати лица од Скопје (94г, 78г, 70г, 68г, 61г и 49г), 2 починати лица од Кавадарци (77г и 63г) и по едно починато лице од Куманово (66г), Охрид (72г), Крива Паланка (59г) и Македонски Брод (74г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 10 починати лица, со датум на смрт од 07.09.2021 до 29.09.2021 година. Починатите лица се по 6 починати лица од Скопје, 2 починати лица од Куманово и по едно починато лице од Валандово и Гостивар, на возраст од 52 до 88 години. Од пријавените лица 1 е починат во домашни услови, а 9 лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.425 тестови преку: ИЈЗ-493, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-69, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–56, ЦЈЗ Куманово-53, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–175, Жан Митрев (Филип Втори)-78, Авицена-144, Биотек-190, Систина-98, лабораторија Лаор-116, Синлаб-21, Ремедика-11, Плодност–29, Генеа-2, Никоб лаб-349, ВФВ Медикал-44, Ели Медика-45, Ројал Медика –7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.322.

 

Досега во земјата се направени вкупно 1.289.516 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 191.408 бројката на оздравени пациенти е 172.653, на починати е 6.668, а бројот на активни случаи изнесува 12.087.

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 83285, Активни 5536

 

Куманово 11395, Активни 992

 

Тетово 10814, Активни 905

 

Прилеп 9046, Активни 313

 

Гостивар 7955, Активни 472

 

Битола 7077, Активни 267

 

Велес 6225, Активни 348

 

Охрид 5944, Активни 549

 

Кавадарци 5910, Активни 237

 

Струмица 5723, Активни 280

 

Штип 5712, Активни 242

 

Кичево 3975, Активни 423

 

Струга 3784, Активни 374

 

Кочани 3243, Активни 154

 

Гевгелија 2407, Активни 84

 

Неготино 2315, Активни 39

 

Свети Николе 1886, Активни 112

 

Ресен 1534, Активни 91

 

Радовиш 1512, Активни 86

 

Дебар 1449, Активни 108

 

Крива Паланка 1423, Активни 93

 

Берово 1209, Активни 29

 

Делчево 1122, Активни 70

 

Виница 1029, Активни 50

 

Пробиштип 909, Активни 31

 

Валандово 816, Активни 31

 

Кратово 566, Активни 58

 

Богданци 547, Активни 13

 

Крушево 527, Активни 20

 

Македонски Брод 470, Активни 28

 

Демир Хисар 438, Активни 24

 

Демир Капија 410, Активни 5

 

Пехчево 312, Активни 2

 

Македонска Каменица 300, Активни 21

 

Дојран 139, Активни 0