ОТКРИЕНИ ДВЕ ИЛЕГАЛНИ ЛАБОРАТОРИИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА МАРИХУАНА ВО СКОПЈЕ, ПРИВЕДЕНО ЕДНО ЛИЦЕ

Полицијата вчера го лишила од слобода Ѓ.Г.(33) од Скопје, откако при претрес во неговиот дом на бул. „АСНОМ“, извршен со судска наредба, била откриена импровизирана лабораторија за производство на марихуана, при што биле одземени 71 стебло од растението канабис сатива, повеќе пакувања со марихуана, гранки во процес на сушење, тегли и други пакувања со семки од марихуана.

Службеници од Одделот за Крим полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје, стои во денешното соопштение од МВР, за време на претресот утврдиле дека лицето користи и друг стан на бул.„Партизански одреди“, сопственост на неговиот дедо.

– Исто така, со судска наредба, бил извршен претрес во тој стан и била откриена уште една илегална лабораторија за производство на марихуана. Притоа, биле пронајдени и одземени 81 стебло од растението канабис сатива, кои се одгледувале во специјално направени услови со инсталирано посебно осветлување и температурни услови. Во станот биле пронајдени и 12 помали саксии со насади, ламби, вентилатори, засилувачи и друга опрема за производство на марихуана, се појаснува во соопштението.