Пријателот, кој му ја силувал ќеркичката, го натерал сам да си ископа гроб, му зарил нож во срце и го закопал – Гневен родител во Русија сам пресудил на педофил

Руската полиција објави нови детали во врска со убиството на Олег Свидиров од Русија кој го уби Вјекослав, неговиот најдобар пријател, бидејќи откри дека сексуално ја малтретирал неговата малолетна ќерка.
Се верува дека Вјекослав го убил Олег откако пронашол видео во неговиот телефон на кое се гледа како Олег ја силува неговата осумгодишна ќерка. Вјекослав и Олег седеле на масата и пиеле, кога Вјекослав видел видео во кое Олег се изживува врз неговата ќерка. Бидејќи биле пријатели многу години, Олег го чувал детето неколку пати, и многу е веројатно дека детето било малтретирано секој пат.

Полицијата ја испрашала и сопругата на Вјекослав, која рекла дека таа и нејзиниот сопруг му дале ултиматум на Олег да се пријави во полиција до 20 часот или да изврши самоубиство. Сепак, подоцна вечерта, Вјекослав одлучил да ја преземе правдата во свои раце и го принудил својот поранешен најдобар пријател да оди со него во шумата и да донесе лопата. Во меѓувреме, било пронајден гроб во шумата каде што бил погребан Олег со нож закопан во неговото срце. Полицијата веднаш го уапсила Вјекослав и тој е во притвор обвинет за тешко убиство.
Тој цело време во полиција тврдел дека избувнала жестока расправија меѓу нив во шумата, како и дека Олег налетал на ножот при расправијата.

Но, новите детали за злосторството ги оставиле сите во шок. Вјекослав насилно го одвел Олег во шумата, го принудил да си го ископа сопствениот гроб, а потоа му зарил нож во срце, го фрлил телото во дупка и го закопал, пишува The Sun.

Во исто време, полицијата откри повеќе вознемирувачки снимки на телефонот, на кои се гледа како Свиридов злоставува најмалку три други деца. Извори блиски до случајот откриле дека во телефонот се пронајдени снимки на кои се гледа како Олег брутално силува две девојчиња, на возраст од 6 и 11 години.

Врз основа на снимките, може да се заклучи дека Олег ги злоупотребувал децата најмалку пет години пред Вјекослав да ги најде снимките во неговиот телефон. Жителите на селото, како и бројни граѓани на Русија, бараат властите да го ослободат Вјекослав и против него да не биде поднесено обвинение.

– Тој не е убиец, тој ги заштити само своето дете и нашите деца – рече жител на селото.

„Секој е на негова страна“
Познатата новинарка и поранешна претседателска кандидатка Ксенија Собчак објави статус на социјалната мрежа во кој наведува дека сите родители се на страната на „убиецот на педофили“. Следуваа бројни коментари од граѓаните, во кои се наведува дека тие не гледаат што е проблемот ако има видеа на кои се гледа како Олег злоставува деца.

„Секој нормален родител би го раскинал тој педофил на место“, „Заштитата на детето е основна должност на секој родител“, „Што е проблемот ако снимката докаже дека овој бил болен“, се вели во коментарите.

Мајката на убиениот Олег за медиумите изјави дека нејзиниот син неколку пати се грижел за децата и дека тој и Вјекослав биле пријатели со години.

– Не знам како се случи. Најверојатно бил пијан … Децата му ги оставаа на чување многу пати – рекла очајната мајка, мислејќи на фактот дека Олег ја силувал ќерката на својот пријател.

Доколку Вјекослав биде осуден за убиството на Олег, му се заканува затворска казна до 15 години.

Извор и фото: telegraf.rs