Шок во Германија: Убил млад продавач на бензинска, зашто не сакал да носи маска

Германската јавност е во шок откако продавач на бензинска пумпа бил убиен затоа што предупредил муштерија дека мора да стави заштитна маска.

Шокиран сум што некој е убиен само затоа што сакал да ги заштити другите“, рече кандидатот на Социјалдемократскиот канцелар Олаф Шолц. Тој додаде дека општеството мора жестоко да се спротивстави на поделбите и омразата.

Веста стигна во јавноста денеска дека 20-годишен студент, кој повремено работел како продавач на бензинска пумпа во Идар-Оберштајн, на запад од земјата, бил убиен во саботата навечер, бидејќи го предупредил клиентот дека не носи заштитна маска.

Во меѓувреме е уапсен и 49-годишниот осомничен, кој објаснил дека „само сакал да го брани своето право“.

Кандидатот на Зелените за канцеларка, Аналена Баербок, објасни дека атентатот е логичен редослед на радикализацијата на т.н. Керденкер (Оние кои размислуваат поинаку) сцената, која ги отфрла мерките за борба против ширењето на инфекцијата.

„Бев длабоко шокирана од веста за убиството на млад човек само затоа што ги почитувал правилата“, рече Баербок.

Од владејачката Христијанско -демократска унија (ЦДУ), Пол Зимијак, вели дека убиството е „тешко разбирливо“ и дека тоа зборува за „неверојатниот степен на радикализација“ на делови од општеството кои ги отфрлаат мерките против коронавирусот.

Според осомничениот, кој во меѓувреме го признал делото, убиството било поттикнато од сегашните мерки против пандемијата што „го оптоваруваат“. Осомничениот, по првото предупредување на продавачот дека мора да носи маска на бензинската пумпа, отишол дома и се вратил со маска, која ја симнал на касата и по второто предупредување пукал во 20-годишниот продавач.

Според протоколот, осомничениот сакал да го испровоцира продавачот со отстранување на маската.

Според државното обвинителство, осомничениот немал дозвола за оружје и во моментов го испрашуваат како дошол до пиштолот со кој што е извршено убиството.