ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 399 НОВИ СЛУЧАИ КОВИД 19, ПОЧИНАА 17 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.337 тестирања, а регистрирани се 399 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 197, Куманово – 49, Тетово – 15, Кочани – 14, Битола – 13, Кавадарци – 11, Велес и Крива Паланка – по 10, Струмица – 8, Штип, Кичево, Гевгелија и Кратово – по 6, Ресен, Радовиш, Пробиштип и Валандово – по 5, Прилеп – 4, Гостивар, Охрид, Богданци и Македонска Каменица – по 3, Неготино, Свети Николе и Виница – по 2, Струга, Дебар, Берово, Македонски Брод, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Регистрирани сe 1.348 оздравени пациенти од: Скопје – 419, Струга – 196, Охрид – 144, Куманово – 87, Тетово – 71, Кичево – 45, Струмица – 43, Гостивар и Дебар – по 42, Велес – 41, Прилеп – 37, Кавадарци – 34, Битола – 26, Штип и Свети Николе – по 16, Ресен – 14, Радовиш – 13, Кочани и Гевгелија – по 11, Виница – 8, Кратово и Делчево – по 6, Валандово – 5, Пробиштип и Неготино – по 3, Берово и Демир Хисар – по 2, Крива Паланка, Македонска Каменица, Македонски Брод, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица: 8 починати лица од Скопје (59г, 65г, 68г, 70г, 72г, 80г, 83г и 86г), 4 починати лица од Куманово (64г, 69г, 71г и 79г) и по едно починато лице од Охрид (93г), Радовиш (72г), Струмица (87г), Битола (90г) и Гостивар (63г).

Од пријавените починати лица 16 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 4 починати лица, со датум на смрт од 24.09.2021 до

30.09.2021 година. Починатите лица се по едно лице од Скопје, Тетово, Велес и Охрид, на возраст од 63 до 81 години. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови а едно лице е починато во домашни услови.

Направени се 3.337 тестови преку: ИЈЗ-300, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-47, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово–42, ЦЈЗ Куманово-56, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–1, Жан Митрев (Филип Втори)-77, Авицена-159, Биотек-230, Систина-70, лабораторија Лаор-137, Синлаб-53, Ремедика-28, Плодност–31, Генеа-8, Никоб лаб-378, ВФВ Медикал-37, Ели Медика-57, Ројал Медика –17, Спектра-ММ-2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.495.

Досега во земјата се направени вкупно 1.305.039 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 193.052 бројката на оздравени пациенти е 175.496, на починати е 6.740, а бројот на активни случаи изнесува 10.816.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 84099, Активни 5265

 

Куманово 11555, Активни 953

 

Тетово 10843, Активни 835

 

Прилеп 9089, Активни 276

 

Гостивар 7962, Активни 410

 

Битола 7126, Активни 240

 

Велес 6290, Активни 315

 

Охрид 5986, Активни 343

 

Кавадарци 5971, Активни 207

 

Штип 5770, Активни 215

 

Струмица 5757, Активни 231

 

Кичево 3990, Активни 356

 

Струга 3796, Активни 117

 

Кочани 3306, Активни 162

 

Гевгелија 2429, Активни 81

 

Неготино 2321, Активни 35

 

Свети Николе 1913, Активни 97

 

Ресен 1542, Активни 71

 

Радовиш 1531, Активни 78

 

Крива Паланка 1451, Активни 98

 

Дебар 1450, Активни 65

 

Берово 1210, Активни 16

 

Делчево 1124, Активни 62

 

Виница 1039, Активни 44

 

Пробиштип 923, Активни 34

 

Валандово 824, Активни 20

 

Кратово 583, Активни 58

 

Богданци 555, Активни 21

 

Крушево 529, Активни 21

 

Македонски Брод 473, Активни 29

 

Демир Хисар 446, Активни 29

 

Демир Капија 411, Активни 4

 

Пехчево 314, Активни 4

 

Македонска Каменица 304, Активни 23

 

Дојран 140, Активни 1