Ердоган за нападите од Сирија: “Немаме повеќе трпение!”

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјавил синоќа дека Турција е одлучна за отстранувањето на заканите кои пристигнуваат од северна Сирија и додаде дека нападот над курдските екстремисти YPG во кои загинаа двајца полицајци.

“Немаме повеќе трпение во врска со некои региони во Сирија од кои се вршат напади врз нашата земја”, рекол Ердоган на конференцијата за новинарите после состанокот на владата.

 

 

“Одлучни сме да ги отстраниме заканите кои потекнуваат одовде или со активни сили или со сопствени ресурси”, додаде тој.

Најновиот напад, според Ердоган е капката која ја прели чашата.

 

 

 

Двајца турски полицајци загинаа во неделата во напад со проектил во северниот сириски регион Азаз, за кој Турција наведе дека бил изведен од припадници на YPG.