Претставена новата ултралесна руска ракета „Иркут“, тешка 25 тони

Руското министерство за одбрана ги претстави техничките карактеристики на новата ултралесна ракета-носач „Иркут“.

Материјалот е објавен во новиот број на списанието „Вселенска техника и технологија“, кое го објавува ракетната и вселенска корпорација „Енергија“, пренесува РИА Новости.

Планирано е новата ракета да биде лансирана од космодромот Плесецк, а се претпоставува дека ќе има два вида ракети – за еднократна и повеќекратна употреба.

Масата на ракетата за еднократна употреба ќе биде 23,6 тони, а ќе може да однесе 584 килограми товар во орбитата на Земјата (200 километри).

Ракетата за повеќекратна употреба ќе тежи 25 тони и ќе може да носи 398 килограми товар во орбитата на Земјата.

Првото лансирање на двата вида ракети е планирано за 2024 година.