Фудбалски земјотрес во соседството: Роберто Карлос ќе биде нов селектор на Косово?!

Легендарниот бразилски репрезентативец Роберто Карлос наскоро може да работи во соседството, тој е едно од имињата како можен нов селектор на репрезентацијата на Косово.

Репрезентацијата на Косово остана беше селектор откако Бернард Шаланд доби отказ, па челниците на фудбалската федерација на Косово, започна преговори со легендарниот бек на Реал Мадрид и бразилската репрезентација, Роберто Карлос.

 

Карлос кој со репрезентацијата на Бразил триумфира на Светското првенство 2002 година, има далеку поуспешна играчка кариера отколку тренерска.
Неговиот последен тренерски ангажман беше пред шест години кога го предводеше индискиот Делхи Динамос, а претходно ги има тренирано екипите на Сиваспор и Акишаспор и Анжи.