Вучиќ: Во Србија пристигна лек против вирусот корона

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска соопшти дека во неговата земја пристигнал лекот за корона вирусот,од американската компанија МСД.

Она што го држам во рака е новиот лек. Тоа се таблети, а една кутија е доволна за пациент. Имаме за 11.500 луѓе, а ќе има 50.000 луѓе“, рече Вучиќ во видео-обраќањето објавено на Инстаграм профилот. на „Будуќностсрбија“.

Српскиот претседател во видеото појасни дека лекот ќе им помогне на луѓето во првите пет дена по позитивниот резултат, а наменет е пред се за најзагрозените, луѓето со поголем број на килограми, дијабетичарите и кардиоваскуларните пациенти.

-Лекот спасува животи, спречува огромен процент на смртни случаи“, рече Вучиќ.

Претседателот најави и дека американскиот лек „Pfizer“ се очекува во првиот квартал од следната година.

„Се повеќе има во таблети, а тоа ја покажува нашата грижа за луѓето“, рече Вучиќ и ги замоли сите лекари во Србија да го користат лекот што пристигнал во земјава, а тоа е лек произведен од МСД. Го купивме во САД, а во Европа заедно со нас го купија само Данска, Литванија и Словенија. Животот и здравјето на луѓето немаат цена“, рече Вучиќ.