Официјално: Починал пациент кај кој бил потврден омикрон сојот на коронавирусот

epa08920772 A healthcare worker with vial of the Pfizer-BioNTech vaccine at the Villa Scassi Hospital in Genoa, Italy, 05 January 2021. A second batch of 470,000 doses of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine reportedly has arrived in Italy and more than 100,000 people have been vaccinated with it so far in Italy. EPA-EFE/LUCA ZENNARO

Во Велика Британија е забележан првиот смртен случај од омикрон сојот на коронавирусот, соопштил денеска премиерот на таа земја, Борис Џонсон.

“За жал, омикрон доведува до хоспитализација и за жал, потврдено е дека најмалку еден пациент, кој бил заразен со омикрон, починал”, рекол Џонсон во текот на посетата на клиниката за вакцинација во близина на Падингтон, пренесува “Sky news”.