Видео) Пристигнуваат снимки од Харков: Руски тенкови на улиците, некои запалени

Утрово Русите влегоа во Харков, вториот по големина украински град по Киев. Ова го потврди и локален политичар. Тој исто така рече дека има тешка борба на улиците и дека украинските сили го елиминираат непријателот.

Тој ги повика жителите да останат во засолништа.

На социјалните мрежи се шират снимки од руски возила во Харков. На некои од нив се прикажани запалени руски возила. Би-би-си пишува дека автентичноста се уште не е потврдена.