Кремљ: Целите на специјалната операција мора да се исполнат

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека целите на руската специјална операција за прашањето за демилитаризација на Украина мора да се исполнат, бидејќи тие претставуваат закана за рускиот народ.

Како што рече, рокот за извршување на руската специјална операција ќе го одреди рускиот претседател Владимир Путин во согласност со резултатите и постигнатите цели.

„Целта е денацификација на Украина, а идеалното сценарио би било ако Украина се исчисти од нацистите“, рече тој.

Тој исто така рече дека е апсолутно неприфатливо да се користи терминот „окупација“ кога станува збор за оваа операција.

Зборувајќи за изгледите за целосно уништување на украинската армија, Песков рече дека целта е „неутрализирање на воениот потенцијал на Киев“.

Тој се осврна и на прашањето за можна промена на режимот во Киев, велејќи дека тоа е ексклузивно прашање што треба да го реши украинскиот народ.