Кремљ: Инвазијата ќе престане веднаш доколку Украина ги исполни нашите услови

Русија бара од Украина да престане со воената акција, да го промени својот устав за да донесе неутралност, да го признае Крим како руска територија и да ја признае независноста на сепаратистичките републики Доњецк и Луганск, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков за „Ројтерс“ изјави дека Москва му кажала на Киев дека веднаш ќе ја прекине инвазијата доколку се исполнат условите

Песков вели дека Украина знае за овие услови и дека им било кажано дека тоа може да се прекине во моментот.

Што се однесува до неутралноста, Песков рече дека Русија бара уставни амандмани со кои Украина ќе ги отфрли целите за приклучување кон кој било блок.

„Тоа може да се направи само со промена на Уставот“, рече тој.

Портпаролот на Кремљ вели дека Русија не е заинтересирана за дополнителна украинска територија.

„Навистина ставаме крај на демилитаризацијата на Украина. Ќе ја завршиме. Но, главната работа е Украина да ја прекине својата воена акција. Треба да ја прекинеме нашата воена акција и тогаш никој нема да пука“, рече тој.

„Разговаравме и за тоа како треба да признаеме дека Крим е руска територија и дека тие мора да признаат дека Доњецк и Луганск се независни држави. И тоа е тоа. Ќе престане за момент“, изјави Песков за „Ројтерс“