Украина: Белорусија би можела да изврши инвазија на нас во 21 часот

Украинскиот Центар за стратешки комуникации предупреди дека не може да исклучи дека Белорусија денеска ќе започне инвазија на Украина, по средбата во Москва меѓу рускиот и белорускиот претседател Владимир Путин и Александар Лукашенко.

„Според прелиминарните податоци, белоруските сили би можеле да започнат инвазија на 11 март во 21 часот “, соопшти Центарот, што е 20 часот по средноевропско време.

Украинските воздухопловни сили претходно соопштија дека руски авиони од украинскиот воздушен простор гаѓале белоруска населба во близина на украинската граница за да провоцираат и да се обидат да ја вовлечат Белорусија во војна.

Украина вели дека Русија сака да ја вовлече Белорусија во војна. Лукашенко ја отстапил својата територија за руската инвазија на Украина, што го натера Западот да ги заостри санкциите кон белоруските претставници.