Македонија избори место на СП 2023

Македонската ракометна репрезентација се избори за место на Светското првенство (СП) во 2023 година откако ракометарите славеа вечерва со 27-25.

Чешка имаше добар старт на првото полувреме и водство од 4-2, но потоа Македонија влезе во ритам и со неколку голови по ред стигнавме до 7-4.

Македонија го одржуваше водството до полувреме (14-12), по што во вториот дел стигна и до четири гола предност (20-16), но Чешка неколку пати намали, па дојде и до еден негатива (24-25).

Драма се случуваше во финишот од мечот, а Македонија благодарение на голот на Кузмановски од пенал се избори за пласман на СП.