ВО ДОЊЕЦК УКРАИНСКИТЕ ВЛАСТИ КРЕНАА ДРЖАВНО ЗНАМЕ НАД ГЛАВНИОТ ЖЕЛЕЗНИЧКИ ГРАД

0
33

Украинските власти во саботата споделија фотографии на кои се гледа како војниците го креваат државното знаме над главниот железнички град што ги снабдуваше руските сили во североисточна Украина, додека колапсот на линијата на рускиот фронт се закануваше да се претвори во пораз.

Репортерот на Ројтерс во огромното подрачје што го вратија на украинските сили во последните денови виде дека украинската полиција патролира низ градовите и кутии со муниција лежат на купови на позиции напуштени од руските војници кои бегаат, објави Алгемајнер.

Откако Украинците сега стигнуваат до градот Купјанск, каде што се спојуваат железничките линии што ја поврзуваат Русија со источна Украина, напредувањето навлезе сè до главната логистичка рута на Москва, потенцијално заробувајќи илјадници руски војници.

Наталија Попова, советничка на претседателот на регионалниот совет во Харков, на Фејсбук сподели фотографии од војници кои го држат украинското знаме пред градското собрание во Купјанск. Пред нивните нозе лежеше руското знаме.

„Купјанск е Украина. Слава на вооружените сили на Украина“, напиша таа.

Украинската служба за безбедност потврди дека Киев има сили во Купјанск.

Во Храков, едно од десетиците повторно заземени села, Ројтерс виде запалени возила со симбол на руската инвазија „З“ и купишта ѓубре и муниција на позициите што Русите ги напуштија навидум во брзање.

„Здраво на сите, ние сме од Русија“, беше испишано со спреј на ѕидот.

Во еден двор лежеле три тела во бели вреќи.

Началникот на регионалната полиција Володимир Тимошенко рече дека украинската полиција се преселила претходниот ден и ги проверила идентитетите на локалните жители кои живееле под руска окупација од вториот ден од инвазијата.

Заземањето на барем дел од Купјанск, доколку се потврди, потенцијално остава илјадници руски војници заробени на линијата на фронтот и отсечени од снабдувањето, вклучително и Изјум, главното упориште на Русија и логистички центар на североисток.

Ројтерс не можеше самостојно да ја потврди ситуацијата ниту во Купијанск, ниту во Изјум. Москва призна дека нејзината линија на фронтот се консолидирала во Харков, но рече дека брза со дополнителни војници за да ја засили областа.

Регионалните официјални лица поставени во Русија ги повикаа цивилите да ги евакуираат двата града.

Повик: Ако сакате да се спасите – напуштете…

Британското Министерство за одбрана во разузнавачки извештај наведе: „Руските сили околу Изјум веројатно ќе бидат сè поизолирани.“

Украинските единици сега му се закануваат на градот Купијанск; неговото заземање би било значаен удар за Русија бидејќи се наоѓа на рутите за снабдување до линијата на фронтот во Донбас.

Марк Хертлинг, пензиониран генерал со четири ѕвезди и поранешен командант на американските копнени сили во Европа, напиша на Твитер: „Не правете грешка, (Украина) спроведува брилијантен маневар фокусиран на теренските цели за да ги „доведе“ Русите“. Но, Русите им помагаат – прават многу малку за да им се спротивстават“.

Во видео обраќањето во текот на ноќта, претседателот Володимир Зеленски рече дека најмалку 30 населби биле ослободени во регионот Харков за време на напредокот во последните денови.

„Нашата армија, разузнавачките единици и безбедносните служби се активни во повеќе оперативни области. Успешно го прават тоа“, рече тој во видео обраќањето.

Украинските власти објавија серија слики на војници кои влегуваат во градовите кои порано беа под контрола на Русија и беа пречекани од локалните жители кои беа под руска воена окупација веќе шест месеци.

Алексеј Арестович, советник на украинскиот претседателски кабинет, во видео објавено на Јутјуб изјави дека Русите во Изјум се речиси изолирани.

Русите се повлекле? Украинците стануваат посилни, Киев потврди: Влеговме во…

Напредувањето на Украина на исток е убедливо нејзиниот најбрз успех во последните неколку месеци, по долг период во кој војната се претвори во безмилосна мерка по тврдите линии на фронтот.

Тоа беше изненадување само една недела откако Киев го објави почетокот на долгоочекуваната контраофанзива за враќање на територијата окупирана од Русија стотици километри подалеку на спротивниот крај на Херсонскиот фронт на југ.

Помалку информации се објавени во јавноста за операцијата, но Киев исто така тврди дека таму успеала, отсекувајќи ги патиштата за снабдување на илјадници руски војници изолирани на западниот брег на реката Днепар.

„Сега гледаме успех во Херсон, гледаме успех во Харков и тоа е многу, многу охрабрувачко“, рече американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на прес-конференција во Прага во четвртокот