Денеска во 10 часот започнува првото судско рочиште за пожарот во модуларна болница во Тетово

0
31
epa09456846 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital on 08 September 2021. EPA-EFE/Georgi Licovski

Денеска во 10 часот започнува првото рочиште за пожарот во модуларна болница.

Првото рочиште е закажано согласно Информациски систем за автоматско управување со судски предмети (АКМИС).

Обвинети за пожарот во модуларната ковид болница во Тетово се поранешниот директор на тетовската болница Флорин Бесими, раководно лице во болницата и дежурниот доктор.

Во пожарот во модуларната болница на 8 септември лани загинаа 14 луѓе. Обвинение има и за Општата болница – Тетово.