ПУТИН ПОВИКУВА НА МИР ВО ДВЕТЕ СОСЕДНИ ДРЖАВИ: ВОЈНАТА МЕЃУ КУРГИСТАН И ТАЏИКИСТАН СО РЕКОРДЕН БРОЈ ЗАГИНАТИ

0
38

Рускиот претседател ги повика двете страни да спречат понатамошна ескалација на конфликтот и што е можно поскоро да преземат мерки кои ќе доведат до решение на ситуацијата исклучиво преку мирни, политички и дипломатски средства.

Путин ја потврди подготвеноста на Русија, сојузник на двете земји, да ја обезбеди потребната помош за да се обезбеди стабилност во пограничната област на Киргистан и Таџикистан.

Двете земји денеска објавија дека бројот на загинати во нивниот пограничен конфликт е зголемен на 71 лице. Во исто време, кревкиот прекин на огнот меѓу двете централноазиски народи е на сила веќе втор ден.

Во соопштението за печат, киргистанското Министерство за здравство објави дека уште 12 лица починале во регионот Баткен, кој се наоѓа на југозапад од Киргистан и се граничи со Таџикистан. Претходните податоци зборуваа за 24 загинати лица.

Таџикистан денеска објави и нови жртви, објавувајќи дека се убиени 35 лица. Нема информации за масовни евакуации на жителите од тој реон.

Двете поранешни советски републики се судрија на нивните граници оваа недела, обвинувајќи се меѓусебно дека користеле тенкови, минофрлачи, ракетна артилерија и беспилотни летала во нападите врз пограничните населби