Борел: Србите да се вратат во институциите, Косово да започне со формирање на ЗСО и да ја повлече одлуката за регистарски таблички

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, на состаноците со српскиот претседател Александар Вучиќ и со косовскиот премиер Аљбин Курти повтори дека косовските Срби треба веднаш да се вратат во институциите на Косово и да продолжат со своите должности, како и дека Косово треба да ги усогласи своите постапки во врска со регистарските таблички со минатите договори од Дијалогот и да започне преговори за формирање на Заедница на српски општини без понатамошно одлагање објави Kosovo online.

„Овие обврски, преземени во рамките на Дијалогот, остануваат валидни и обврзувачки“, рече Борељ, како што соопшти прес-службата на Европската унија.

За време на средбите, тој исто така рече дека двете страни мора да се ангажираат конструктивно, да покажат подготвеност за компромиси и да ги почитуваат своите обврски од Дијалогот, соопшти прес-службата на Европската унија.

Како што е наведено, целта на средбите била да се решат критичните предизвици во односите меѓу Косово и Србија и дека разговорите биле фокусирани на помагање на страните да најдат итни потребни решенија за актуелната криза и одржување на мирот и стабилноста на теренот.

Тој додаде дека е важно да се воздржиме од какви било еднострани дејствија.

„Со војната во Украина, Европа не може да има уште еден конфликт на нејзино тло. Одговорноста на страните е да го избегнат заради сопствениот народ, кој најмногу ќе загуби. Неисполнувањето на обврските и брзото деескалирање ќе има штетни последици пред сè, врз народот на Косово и Србија, врз европската иднина на двете страни и нивниот кредибилитет во очите на европските и меѓународните партнери“, рече Борељ.