ВИДЕО: Специјалци тргнале кон северот на Косово

Во Северна Митровица вечерва има помал број на полицајци на ЕУЛЕКС од претходните денови. Нема пешачки патроли, по градските улици се шетаат неколку возила, јавуваат локалните медиуми.

Денеска во Брисел, Вучиќ, Курти и посредникот од ЕУ, шефот на европската дипломатија Жозеп Борел, по седумчасовни разговори соопштија дека не успеале да постигнат договор.