Балкански град на 150 километри од Србија има клучно место во вооружувањето на Украина

Украина долго време се потпира на старото руско оружје за своите вооружени сили. Сега таа се бори да набави муниција, а на помош и доаѓаат производители од различни делови на Источна Европа.

Како што открива Њујорк Тајмс, еден од нив доаѓа од соседна Бугарија, а потрагата по „богатство“ е во тек во Србија и Босна и Херцеговина.

Фабриката престана да произведува гранати од 122 милиметри во 1988 година, бидејќи Студената војна се приближуваше кон крајот. Наскоро, сепак, монтажните линии ќе започнат повторно. Руската инвазија на Украина го претвори оружјето и муницијата од советската ера во критично важен материјал.

И така во јануари, 35 години откако последните 122 милиметарски гранати ја напуштија фабриката Терем, компанијата го рестартираше производството.

Бидејќи Соединетите Држави и нивните сојузници во НАТО не произведуваат таква муниција, а неколкуте земји надвор од Русија кои произведуваат се главно во поранешната советска орбита.

Претставниците на американската амбасада тивко присуствуваа на минатомесечното сечење лента за новата производна линија во Костенца, што се одржа пред фабриката, трошна зграда на работ на градот. Со новите работни места, фабриката би можела да стане еден од најголемите работодавци во Костенца.

„Ова е голема работа за градот“, рече заменик-градоначалничката Маргарита Минчева.

Богатството на Сопот се подобри од почетокот на инвазијата. Во него е сместен ВМЗ, компанија за производство на оружје, која вработува голем дел од локалната работна сила. Неодамна, досадните удари од експлозии ги потресоа прозорците – веројатно тестови на свежо направена муниција.

Сепак, таа не е единствената земја која тивко придонесува за воените напори на Украина. Луксембург ја снабдува Украина со оружје со потекло од Чешка.

Важноста на таквите извори расте бидејќи Украина согорува муниција со голема брзина – што генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг минатата недела рече дека е „многу пати повисока од сегашната стапка на производство“.

„Ова ја става нашата одбранбена индустрија под притисок“, додаде Столтенберг.

Во последниве месеци, Украина истрела меѓу 2.000 и 4.000 артилериски гранати дневно, но би сакала да истрела повеќе со цел да ја врати територијата заземена од Русија. Во еден момент минатото лето, Русија истрелуваше по 50.000 гранати дневно. Тој број оттогаш се намали, бидејќи и Русија страда од недостиг на муниција.

Поради ова, САД шесткратно го зголемуваат сопственото производство на артилериски гранати за да ја пополнат празнината. Главно се произведува муниција за хаубици со стандард на НАТО.

Минатиот јуни, Британија склучи договор за купување на 40.000 артилериски гранати и ракети произведени од пакистанските владини фабрики за убојни средства. Според условите на договорот, Британија ќе плати романски посредник да купи пакистанско оружје. Официјалните документи за трансакцијата велат дека оружјето ќе биде пренесено од Пакистан во Британија, без да се спомене Украина.

Бугарската индустрија за оружје зазема посебна улога од падот на Советскиот Сојуз. Обезбедуваше оружје за двете страни во Иранско-ирачката војна и Либија, меѓу другите клиенти, а по падот на Советскиот Сојуз ги снабдуваше бунтовниците во Ангола и Тамилските тигри во Шри Ланка.

Дури и по влезот на Бугарија во Европската унија и НАТО, нејзината индустрија за оружје продолжи да произведува муниција од советски калибар. Тоа создаде можност откако САД испратија војници во Авганистан и Ирак. Сојузниците на САД во тие земји користеа оружје од советската ера, а САД купуваа муниција од Бугарија за набавка.

Откако започна граѓанската војна во Сирија во 2011 година, таму се појави бугарска муниција – веројатно дел од кампањата за вооружување на групите кои се борат против сирискиот режим.

Ова ја доведе Бугарија во конфликт со Русија, која ја поддржуваше владата на сирискиот претседател Башар ал Асад. Руски атентатори отруја бугарски трговец со оружје во 2015 година и оттогаш низа необјаснети експлозии ги потресоа бугарските компании за оружје.