Столтенберг во ненадејна посета на Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денес го посети Киев, за прв пат од почетокот на руската инвазија, за да и даде поддршка на Украина додека се подготвува да започне контраофанзива.

Столтенберг им оддаде почит на украинските војници кои загинаа борејќи се во војната и ја прегледа оштетената руска воена опрема изложена на централниот плоштад во Киев, изјави фотограф на Ројтерс.

По настанот, шефот на НАТО влезе во автомобилот и замина, додаде тој.

Во руската инвазија, започната на 24 февруари минатата година, илјадници луѓе беа убиени, милиони беа протерани, градови беа уништени и украинската економија беше уништена. НАТО ја поддржа Украина, а земјите-членки испраќаат оружје, но не и воени сили.

Украина ја гледа својата иднина во НАТО алијансата и минатиот септември ја објави својата кандидатура за членство по забрзана процедура, откако Кремљ соопшти дека анектираше четири украински региони делумно окупирани од нејзините сили.

Москва го гледа НАТО како непријателска воена алијанса склона да се меша во она што го гледа како нејзина сфера на влијание. Украина доби независност од Советскиот Сојуз предводен од Русија во 1991 година.