Иран: Тестиравме моќна балистичка ракета со дострел од 2.000 километри

Иран утринава успешно тестираше надградена верзија на својата балистичка ракета „хорамшахр“ од четвртата генерација, која има дострел од 2.000 километри и боева глава од 1.500 килограми, објавија иранските државни медиуми два дена откако началникот на израелските вооружени сили ја спомена можноста за „акција“ против Техеран поради неговата нуклеарна програма.

Техеран, кој има една од најголемите ракетни програми на Блискиот Исток, вели дека неговото оружје е способно да стигне до Израел и американските бази во регионот.

„Нашата порака до непријателите на Иран е дека ќе ја браниме земјата и нејзините достигнувања. Нашата порака до нашите пријатели е дека сакаме да помогнеме за регионална стабилност“, рече иранскиот министер за одбрана Мохамадреза Аштијани.

Техеран вели дека проектилот, развиен во рамките на програмата „Каибар“, е одбранбен и бил создаден како средство за одвраќање, пренесува официјалната новинска агенција ИРНА. Ракетата е наречена „кеибар“ како алузија на еден еврејски замок уништен од муслиманските воини во раните денови на исламот.

Иран ја прошири својата ракетна програма, особено балистичките ракети, и покрај противењето на САД и загриженоста изразена од европските земји.

Израел, чие постоење не го признава Исламската Република, го смета Иран за егзистенцијална закана. Иран вели дека неговите балистички ракети се важна одвраќачка и одмаздничка сила против САД, Израел и другите потенцијални регионални противници.

Во вторникот, највисокиот израелски генерал ја подигна можноста за „акција“ против Иран со оглед на фактот дека напорите на шесте светски сили да го ревитализираат нуклеарниот договор со Техеран од 2015 година се заглавени од септември минатата година поради зголемените стравови на Западот за забрзаниот нуклеарен напредок на Техеран.

Нуклеарниот договор, од кој Вашингтон се повлече во 2018 година, им наметнуваше ограничувања на иранските нуклеарни активности кои го продолжија времето што ќе му треба на Техеран да произведе доволно фисилен материјал за нуклеарна бомба, ако сака.

Иран негира дека сака нуклеарно оружје.