Лавина во Пакистан однесе во смрт најмалку 11 луѓе

Во лавина во Пакистан, најмалку 11 луѓе загинаа, а 25 се повредени.

Лавината затрупала номадско племе во таа област, а меѓу жртвите имало и четиригодишно момче како и четири жени, пренесе АП. Се работи за надморска височина од 4.270 метри. Во спасувачката акција учествуваат два воени хеликоптери. Армијата се вклучи во потрагата. Лани најмалку 19 луѓе загинаа во лавина на граництаа меѓу Авганистан и Пакистан. Во 2012 година имаше лавина која однесе поголем број жртви во Пакистан.