Русија тврди дека го уништила последниот воен брод на Украина

0
38

Русија тврди дека го уништила „Јуриј Олефиренко, последниот голем воен брод на украинските поморски сили, за кој рече дека бил стациониран во јужното пристаниште Одеса.

„Со многу прецизен удар на 29 мај, од страна на руските воздухопловни сили на пристаништето во пристаништето Одеса, беше уништен последниот воен брод на украинската морнарица Јуриј Олефиренко“, соопшти руското Министерство за одбрана, пренесе „Москва тајмс“.

Сепак, украинското Министерство за одбрана сè уште не ги потврди овие наводи и одби да ја коментира ситуацијата.