Турција испраќа војници на Косово во рамки на мисијата на КФОР

0
32

Турција планира да испрати командоси во Косово во недела и понеделник како одговор на барањето на НАТО да се приклучи на мировните сили на Алијансата КФОР по немирите на северот на земјата, соопшти турското Министерство за одбрана, пренесува Ројтерс.

Во соопштението, Министерството повика на воздржаност и конструктивен дијалог за решавање на кризата за која рече дека може да ѝ наштети на регионалната безбедност и стабилност.

„Нашата доделена единица (баталјон командоси) се планира да биде распоредена на Косово на 4-5 јуни“, соопшти Министерството.

Политичката криза која прерасна во насилство на северот на Косово се интензивираше откако градоначалниците на етничките Албанци ја презедоа функцијата во областа со мнозинско српско население во регионот, што ги натера САД и нивните сојузници да ја прекорат Приштина. Мнозинското српско население ги бојкотираше изборите во април, дозволувајќи им на етничките Албанци да бидат избрани.

Во насилството во понеделникот беа повредени 30 мировници и 52 Срби кои протестираа против поставувањето на градоначалниците. Насилството го поттикна НАТО да објави дека ќе испрати дополнителни трупи што веќе се на пат кон балканската земја за да ја засили својата мисија од 4.000 луѓе.