Во Босна и Херцеговина регистриран посилен земјотрес, се тресеше и во Хрватска и во Црна Гора

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди БиХ.

Епицентарот на земјотресот бил на седум километри од Груд, пишува N1 БиХ.