Вучиќ тврди дека американските санкции кон Вулин се поради неговиот однос кон Русија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека САД не вовеле санкции за директорот на Безбедносно-информативната агенција (БИА), Александар Вулин, поради неговата вмешаност во криминал или корупција, туку поради неговиот однос кон Руската Федерација.

Кокаинот не беше пронајден во кабинетот на Вулин, туку во Белата куќа. Мислам дека е многу важно да се спроведе истрага затоа што тоа е некоја општа статија што ја користат за да напишат нешто. Утре детално ќе зборувам за сето тоа. За неговата позиција и позицијата на државата Србија, рече Вучиќ.

Вучиќ изјави дека упатил официјално барање за средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој претходно изјави дека е секогаш подготвен за средба со него и изрази загриженост за тензиите на Косово.

Из С.П