Земјотрес го погоди централниот дел на Србија

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва во регионот на Крагуевац, соопшти Републичкиот сеизмолошки завод (РСЗ).

Според РСЗ, земјотресот е регистриран во 19.25 часот.

Теоретскиот интензитет во епицентарот е проценет на V степен од Меркалиевата скала.