Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван

Земјотес со јалина од 5,6 степени по Рихтеровата скала го погоди денеск Тајван, соопшти американскиот Геолошки завод.

Епицентарот на земјотресот бил на 87 километри источно од градот Хенгчуан со околу 31.200 жители.

Досега нема извештај за евентуални жртви или штети.

Не е издадено предупредување на цунами, пренесе ТАСС.