Кина обвинета за хакирање меилови на американската влада

Хакери со седиште во Кина добија пристап до сметките за е-пошта на околу 25 организации, вклучително и владини агенции, велат од Мајкрософт.

Софтверскиот гигант не даде детали за тоа каде се сместени владините агенции.

Сепак, американското Министерство за трговија потврди за Би-Би-Си дека Мајкрософт го известил за нападот.

„Мајкрософт го извести Министерството за компромис со системот на Мајкрософт Office 365, а Министерството презеде итна акција за да одговори“, изјави портпаролот на американското Министерство за трговија за Би-Би-Си.

„Ги набљудуваме нашите системи и ќе реагираме навремено доколку се открие каква било понатамошна активност“, додадоа тие.

Американските медиуми објавија дека на мета на хакерите бил и Стејт департментот.

Стејт департментот не одговорил веднаш на барањето на Би-би-си за коментар.

Кинеската амбасада во Лондон за новинската агенција Ројтерс изјави дека обвинението е „дезинформација“ и ја нарече американската влада „најголемата светска хакерска империја и глобален сајбер крадец“.

Мајкрософт соопшти дека хакерската група со седиште во Кина – која ја нарекува Storm-0558 – пристапила до сметките на е-пошта со фалсификување токени за дигитална автентикација што ги бара системот. Токените обично се користат за да се потврди идентитетот на една личност.

„Storm-0558 првенствено ги таргетира владините агенции во Западна Европа и се фокусира на шпионажа, кражба на податоци и пристап до ингеренциите“, велат од компанијата.

Компанијата рече дека нејзините истраги откриле дека прекршувањата започнале во средината на мај и дека сега „го ублажиле нападот и контактирале со погодените клиенти“.