Кличко: Над 170 цивили се убиени во Киев

Повеќе од 170 цивили загинале во руските напади врз главниот град на Украина, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.

Тој додаде дека повеќе од 400 станбени згради се уништени од почетокот на инвазијата во февруари минатата година.

Киев повеќе пати беше цел на руски воздушни напади, од кои многу беа извршени во текот на ноќта. Москва првично планираше да го заземе главниот град на почетокот на својата инвазија, но не успеа во тоа.