Жена го убила сопругот, го распарчила телото па со ќерката го фрлиле во шума подалеку од местото на живеење во Србија

Полицијата уапсила 56-годишна мајка и нејзината 31-годишна ќерка под сомнение дека извршиле тешко убиство. Истражителите веруваат дека 56-годишната жена го убила својот поранешен сопруг додека тој спиел, дознава Нова.рс.

Се сомничи дека Стеван А.(56) од Влашки Дол бил убиен од неговата поранешна сопруга Љиљана Ј.(56) и ќерката Анита А.(31). Љиљана со пиштол го застрелала Стеван во главата, а според мештаните после тоа го запалиле креветот на кој тој лежел за да ги уништат доказите.

Жената потоа го пренела телото со ќерката и го оставила во шумата во Кучево, каде што полицијата вчера го пронашла. Осомничените се приведени, а истрагата е во тек. Мајката, наводно, ја признала вината пред Вишото јавно обвинителство, додека ќерката се бранела молчејќи. Братот е во бегство.

Убиениот еСтеван Андрејиќ, печалбар во Австрија, чии делови од тело се пронајдени во најлонска кеса во шумата.

„Стеван беше добар човек, сите го сакаа. За тоа семејство цел живот долго време работел во Виена. Таму се занимаваше со градежништво, беше чесен човек. Децата ги школувал во странство“, велат соседите.

Случајот се актуелизира откога несреќникот го снемало по пристигнувањето од Австрија.

„Минатата недела дојде од Австрија и сакаше да го исчисти дворот, кој го запуштија. Тој се договорил со еден млад човек од селото да го средат. Бидејќи во тој момент не можел, рекол дека ќе коси во вторник. Кога дојде вторникот, Стеван неколку часа не се јавуваше на телефон и тоа беше чудно, па човекот пријавил во полиција и тогаш се дознало се’“, велат мештаните.

Наводно, според тврдењата на мештаните, Стеван избегнувал да дојде поради конфликт со поранешната сопруга, а сакал да ги избрка од дома бидејќи ја изобличиле.

„До куќата изгоре кревет, во селото велат дека го убиле на него. Наводно го дрогирале со некоја дрога, а потоа го убиле. Сите сме во страв, бидејќи овде нема многу млади, а синот е во бегство, кој знае што е способен да направи“, велат мештаните.

Мештаните се во страв и велат дека ваква трагедија и ужас не се паметат во селото.

„Никој не разбира зошто би му направиле такво нешто на Стеван. Биле чудни и настрани, наводно избегале од Австрија поради проблеми. Тие се тука од почетокот на Короната, но со никого не разговарале со години. Стеван беше добар, контактираше со сите, ама таква судбина…“ велат жителите за Нова.рс.