Куќа на ужасот во Полска: остатоци од три бебиња пронајдени во подрум, уапсени татко и ќерка

0
88

Татко и ќерка се уапсени во Полска под сомнение дека имале инцестуозна врска и си ги убивале новороденчињата.

Остатоците на три новороденчиња завиткани во најлонски кеси се пронајдени во плитки гробници во подрум на куќа во селото Черники во северна Полска, пишува „Мирор“.

Пјотр Герашик бил обвинет за три убиства и инцестуозни врски со неговата ќерка Паулина и уште една од неговите ќерки.

Паулина Ѓерашик беше обвинета за две убиства и инцестуозна врска со нејзиниот татко.

Пјотр Ѓерашик и Паулина Ѓерашик се родители на две од трите убиени деца, а нивната врска наводно била консензуална.

Ѓерашик и неговата втора ќерка се родители на нивното трето дете. Негова ќерка останала бремена откако ја принудил на секс. Обвинителите се сомневаат дека го убил третото од трите мртви бебиња.

Откако неговата сопруга починала пред околу 15 години, Пјотр Ѓерашик се преселил во Черник за да се грижи за своите деца.

Дворот беше неуреден, но постави нови прозорци. Немаше индикации дека конзумирал алкохол. Ги носеше децата на прошетки и во шума да берат печурки. Тие беа обични луѓе. Кој би помислил дека такви ѕверски работи се случуваат во нивниот дом, изјави жител на село Черники.

Една од пријателките на Паулина Ѓерашик се посомневала дека таа е бремена бидејќи почнала да носи поширока, поголема облека. Ѓерашик во еден момент зела тринеделно отсуство од работа, но по една недела се вратила на работа.

Кога ја прашавме за детето, таа се преправаше дека не знае ништо за тоа и сето тоа измисли, вели една вработена во продавницата во која работела Паулина Ѓерашик.

Во моментов се врши обдукција на посмртните останки на новороденчињата. Полицијата ја претресува куќата во која живееле Пјотр и Паулина Ѓерашик.