Времето денеска: Сончево и многу топло со температура до 40 степени

0
54

Сончево и многу топло време се прогнозира и за денешниот ден. Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) во попладневните часови се очекува мала до умерена локална облачност, а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен правец. УВ-индексот ќе изнесува 9. Утринската темпертура ќе биде од 12 до 20 Целзиусови степени, а во текот на денот од 30 до 40 степени.

И за Скопје за денеска се прогнозира сончево и многу топло време со мала облачност. Ќе дува и слаб до умерен ветер од северен правец. Темпертурата ќе се движи од 20 степени наутро до 39 степени во текот на денот.

За утре синоптичарите најавуваат сончево и многу топло време, а попладне со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје и утре ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата утре ќе се искачи до 39 степени.