Драматично во Грција: Итно евакуирани детска болница и старечки дом

0
64

Грчките власти евакуираа детска болница и дом за стари лица во предградието на јужниот град Патра, откако избувна пожар во областа поради топлото и ветровито време.

Портпаролот на противпожарната служба соопшти дека евакуациите се извршени превентивно и дека се вложени големи напори за гаснење на пожарот. Нема информации дека некој е повреден.